Lowndes Boys 1st place at Smith & Winfred Relays

posted Mar 19, 2018, 9:29 AM by KRISTAL DAWSON
Reported by Coach Quinn:
Lowndes Boys with another 1st place finish and the Lowndes Girls finished 3rd at the Smith & Winfred Relays in Albany Georgia. 

Top Girls Finishes:
Tanija Turner, 2nd place in 200 meters dash -  26.38
                       7th place in 400 meters dash - 1:01.32

Jordyn Brown-Bailey, 5th place in 800 meters run - 2:33.29 

Makenzee Page, 8th place in 800 meters run - 2:35.81 
                            2nd place in 1600 meters run - 5:47.96 

Jordan Protor, 3rd place in 1600 meters run -  6:05.15 

Hannah Sherbert, 1st place in 3200 meters run - 14:52.10 

Alaysha Williams, 2nd place in 3200 meters run - 14:53.05 8 

Shamya Brown, 8th place in 100 meters hurdles - 18.36
Jamesha Samuel, 1st place in the high jump - 5-0

Jordan Fulton, 6th place in the high jump - 4-8

Katelin Stecz, 1st place in the pole vault - 8-06

Taylor Walker, 3rd place in the pole vault - 7-06

Madicyn Robinson, 1st place in the Discus - 109

Za'kira Williams, 7th place in the Discus - 87-09

4X100 Relay, 8th place -  Jordan Fulton, Tanija Turner, Jamesha Samuel, Katelin Stecz - 51.25
4X200 Relay, 5th place -  Jordan Fulton, Katelin Stecz, Talia Hayes, Skyla Turner - 1:54.47
4X400 Relay, 6th place - Tanija Turner, Jordyn Brown-Bailey, Makenzee Page, Taylor Hopkins - 4:12

Top Boys Finishes:
Morgan Jamison, 1st place in 100 meters dash - 10.68 
                              1st place in 200 meters dash - 21.25

Tayvonn Kyle, 2nd place in 100 meters dash - 11.22
                         1st place in Long jump - 22-0
                         1st place in 300 meters hurdles - 39.25

Walker Schwab, 1st place in the Discus - 146-10
                            2nd place in the Shot Put - 42-01

Brishen House, 1st in 1600 meters run - 4:43.49
                           2nd place in 3200 meters run - 10:04.25

Shemar Dawson, 3rd place in the 200 meters dash - 23.19

Alec Munger, 4th place in the 1600 meters run - 4:54.05
                       4th place in the 3200 meters run - 10:29.81

Michael Gentry, 1st place in the Shot Put - 46-06

Marcus Gary, 2nd place in High Jump - 5-10

Michael Barrett, 3rd place in the Discus - 140-0

Austin Wright, 5th place in Pole Vault - 10-0

Kewame Pollette, 6th place in 110 hurdles -  17.07     
                 
Job Perry, 7th place in 800 meters run -  2:11.68

Ghetti Brown, 8th place in 300 meters hurdles -  45.45  

4X100 Relay, 1st place - Shemar Dawson, Morgan Jamison, Michael Barrett, Tayvonn Kyle - 42.07
4X400 Relay, 1st place - Daryl Griffin, Joshua Walker, Tayvonn Kyle, Morgan Jamison - 3:24.04
4X200 Relay, 3rd place - Tim Lucas, David Kelly, Marcus Gary, Shemar Dawson - 1:34.91
4X800 Relay, 3rd place - Job Perry, Samuel Trimble, David Shrier, Daryl Griffin - 9:03.33

Women - Team Rankings - 18 Events Scored
=========================================================================
 1) Monroe Comprehensive High 164.50        2) Carrollton High School 112 
 3) Lowndes High School 101.50                    4) Westover High School 87 
 5) Shaw High School 67                                 6) Central Macon 48 
 7) Deerfield-Windsor School 46                    8) Dougherty 13 
 9) Miller County HS 11                                   10) Lee County 10 
 11) Sherwood Christian 6                              12) Valwood School 5 
 13) Mitchell County 4                                     13) Jordan 4 
 
 Men - Team Rankings - 18 Events Scored
==========================================================================
 1) Lowndes High School 169.50                            2) Westover High School 73.50
 3) Dougherty 64                                                       3) Jordan 64 
 5) Shaw High School 62.50                                    6) Monroe Comprehensive High 60 
 7) Americus -Sumter High Scho 51                       8) Central Macon 49.50
 9) Lee County 41.50                                              10) Deerfield-Windsor School 41 
 11) Baconton Charter 4.50                                   12) Bainbridge High School 4 
 12) Mitchell County 4                                            14) Miller County HS 2 
 


Comments